top of page

Strom roka nad Lozornom

Dračí dub stojí nad Lozornom už 700 rokov. V roku 2022 vyhral v ankete Strom roka na Slovensku od nadácie Ekopolis. Bude tak reprezentovať Slovensko aj Lozorno v ankete Európsky strom roka.


Strom zrazu získal svoju slávu aj záujem turistov. Stal sa vyhľadávanou atrakciou. A vďaka ľahkej dostupnosti je vhodný naozaj pre každého, aj pre rodiny s malými deťmi či pre cyklistov.


Na výlet k nemu odporúčam okruh cez Kopaničku. Celý okruh má 5,8 kilometra. K Dračiemu stromu je to od začiatku 2,4 km. Kto nechce absolvovať celý okruh, môže sa od stromu vrátiť rovnakou trasou naspäť.


Trasa začína nad lozorskou priehradou v lokalite Rusniaky. Je tam turistická značka. Aj pamätník vojakom z 2. sv. vojny. Dá sa tam pohodlne zaparkovať po okraji asfaltovej cesty. Pešia trasa k stromu vedie po asfaltke smerom hore na košarisko. Prechádza popri Abelande. Tam býva cez víkendy zaujimavý program. Celý areál je vhodný hlavne pre deti. Ponúkajú tam množstvo sezónnych aktivít.

Po 1,6 km trasa odbočuje doprava z asfaltky na lesnú cestu ku stromu. Odbočka je celkom prehľadná, je to prvý mostík cez potok, ktorý je na trase. Tiež je tam značenie formou orientačnej tabule hneď za potokom. Zatiaľ tadiaľ nevedie turistická značka.

K Dračiemu dubu je to asi 700 metrom lesnou cestou mierne hore kopcom. Po ceste sú ďalšie info tabule.

Od stromu trasa pokračuje smerom hore na Kopaničku. Je to pekná lokalita, plná podobných starých stromov. Tiež je tam množstvo lesnej zvery. Po 1,2 km od stromu sa trasa napája ma zelenú turistickú značku v lokalite Močiarna. Tiež je tam starší altánok. Po zelenej značke pokračuje okruh naspäť na Rusniaky.


Link na mapu okruhu a gpx súbor trasy:

Draci dub cez Kopanicku Lozorno
.gpx
Download GPX • 11KBComments


bottom of page