top of page

Gerlach na otočku za 24 hodín z Bratislavy

Na intenzívne zážitky netreba veľa času. Mne sa podarilo za 24 hodín "otočiť" z Bratislavy na Gerlach a naspäť.


Po štyroch rokoch som sa rozhodol zopakovať si výstup na Gerlach. Tentokrát v zimných podmienkach, aj keď už bol 5. jún 2023. Tam hore bolo ešte stále veľa snehu. Takže do výbavy pribudli mačky aj čakan.


Výlet som urobil mojim osvedčeným konceptom - tzv. na otočku z Bratislavy za 24 hodín.

V nedeľu podvečer som sa IC vlakom doviezol do Popradu, odtiaľ električkou do Tatranskej Polianky. O 9 večer posledným vývozom na Sliezky dom.

Ráno o 4:00 sme s vodcom Mišom Gerčákom

vyrazili. O 7:15 už sme stáli na vrchole Gerlachu. O 10 sme boli naspäť na Sliezskom dome. V Smokovci som ešte stihol skorší obed. Vlakom o 13 naspäť do Bratislavy.


Išli sme tzv. Batizovskou próbou. V zimných podmienkach určite najvhodnejšia. Ciest na Gerlach je viacero, hlavne v lete sa využívajú aj klasická trasa Velickou próbou a Gipsyho ferrata. Existujú aj ďalšie varianty, už náročnejšie horolezecké.


Naša túra trvala 6 hodín a časovo to vyzeralo približne nasledovne:

1 hod - nástup pod kopec - ľahká turistika, presun po chodníku k Batizovskému plesu

2 hod - výstup a lezenie na vrchol. Išli sme naviazaní na lano s kompletným výstrojom - horolezecký úväz, prilba, mačky, čakan

2 hod - oddych na vrchole a zostup. Zostup vrátane zlaňovania. Bola to moja premiéra.

1 hod - návrat chodníkom k Sliezskemu domu


Cestou naspäť som mal nečakanú zlaňovaciu premiéru. Vodca Mišo zavelil, že ma zlaní dolu Samuhelovou próbou. V protismere liezla hore skupinka a takto sme ich celkom elegantne obišli.

Comments


bottom of page