top of page

Lozorské lipky

Ako sme vysadili novú lipovú alej v Lozorne. Zapojilo sa 60 rodín z dediny, každá zasadila jednu lipu. Lipy budú spríjemňovať každodennú cestu domov. A samotná akcia utužila komunitu. Bol to krásny 1. október 2022, ktorý si budeme pamätať.


Mňa zaujala krásna forma angažovania miestnych obyvateľov. Organizátori dali možnosť lorozským rodinám aby si "adoptovali" lipku a prišli ju zasadiť. Výborná príležitosť pre posilnenie emočného vzťahu - či už samotnej lipke ako aj k dedinskej komunite. A samozrejme, fyzická sila 60 rodín pri výsadbe sa hodí vždy :)


Keď priložíme ruku k dielu, viac si samotné dielo vážime. Pripomenulo mi to podobný prístup učiteľky v moskovskej škole, kam chodila naša dcérka. Triedna učiteľnica dôsledne vyžadovala, aby každú sobotu prišli rodičia žiaka čistiť a upratovať triedu. Podľa nej si to deti potom viac vážili a dávali pozor na poriadok - "Veď to upratovala moja mama!". Učiteľka to bola v tomto neoblomná, alternatíva poslania náhrady vo forme upratovačky neprichádzala do úvahy. Na nás našťastie rad nevyšiel, keďže Ю je až na konci abecedy...


Na našej dobrovoľníckej akcii sadenia stromov bolo 60 rodín, takmer všetci s deťmi. Aj naše tínedžerky. Tak hádam si budú pamätať ako sadili svoju lipku. Budú pravidelne chodiť okolo nej domov.


Samotná adopcia lipky spočívala hlavne v ochote prísť ju osobne zasadiť. Jama bola vykopaná obecným bagrom a lipka bola na mieste. Záhradný substrát a podporné koly tiež zabezpečili organizátori. Vopred sme dostali inštrukcie emailom, vrátane videonávodu, ako sadiť strom. Natočili to žiaci lozorskej školy. Stačilo si priniesť lopatu, vedro, kladivo a skrutkovač na zmontovanie oporných kolov. Organizátori vypočítali, že výsadba jednej lipky vyjde na 200 eur. Vrátane projektu aleje, všetkých povolení, zamerania a organizácie. Kto chcel, mohol prispieť. Našťastie prispeli aj sponzori z dediny.


Každá rodina si svoju lipku označila tabuľkou s nápisom. My sme sa podpísali "rodina Jurčíková".


Po vykonanej práci nás čakal guľáš a malé občerstvenie :)


Comments


bottom of page