top of page

Solidarita s neplatičmi PZP


Povinnú poistku auta si neplatí možno až 7%* áut na Slovensku. Skladáme sa na nich my, ktorí platíme. Škody z nepoistených áut platí Slovenská kancelária poisťovateľov. Na jej financovaní sa podieľajú členské poisťovne, ktoré do nej prispievajú z poistného, ktoré vyberú od platiacich klientov. A takto to ide celé dokola.


Ak vám niekto hovoril, že si v pohode jazdí bez poistky a nikto ho doteraz nechytil, tak si treba uvedomiť jednu vec. Časť z poistného, ktoré platíte, ide na neho.


Toto považujem za príklad skrytej solidarity. Keď prispievam a ani o tom neviem. Vtedy sa cítim zneužitý. V poisťovníctve toto funguje ukážkovo.


Som za solidaritu, keď je vedomá a transparentná. Keď prispievam s vedomím, že tak pomáham druhému. A že raz pomôžu mne, keď to budem najviac potrebovať.


Téma je o to citlivejšia, že sa týka povinného zmuvného poistenia, ktorého cena a fungovanie sú mimoriadne citlivo vnímané. Nehovoriac o transparentnosti a efektívnosti nastavenia povinného zmluvného poistenia.


__


*odhady o neplatičoch sa rôznia (2-7%)


Zdroje a fakty


Počet motorových vozidiel v SR k 31.12.2020 je 3.349.794 ks podľa evidencie MV SR.

Počet poistených vozidiel podľa SKP je 3.113.514 ks

Takže rozdiel je 236.280 ks, čiže 7,05%. Teoreticky je to počet nepoistených vozidiel. Avšak tento rozdiel treba korigovať, lebo v evidencii vozidiel sú aj nerelevantné záznamy. Preto napr. SKP odhaduje 50-60.000 nepoistených vozidiel.


➡️ Evidencia vozidiel MV SR

➡️ článok v Denníku N k pokutám za nezplatenú poistku


Photo by Big Dodzy on Unsplash


Comments


bottom of page